Ušla jsem už dost dlouhou cestu na to, abych přijímala rozkazy od sušenky!! ;):D

Důvody večerního přejídání

29. ledna 2010 v 23:03 |  Rady, tipy
1.) NEDOSTATEK JÍDLA PŘES DEN. Naše tělo i psychika jsou naprogramovány tak, že i mírné hladovění nás okamžitě vede k zaměření pozornosti na potravu, a tak po hladovění během dne musí zákonitě dojít k přejedení večer. Opět se rozbíhá kolotoč přecházející do dalšího dne. Pokud se přejím večer, nemám již chuť na jídlo po ránu, dokonce ani dopoledne a opět vyhladovím až navečer, což mému tělu opravdu neprospívá.

2.) ZAJÍDÁM STRES PŘES DEN. Častý důvod nočního přejídání je napětí, úzkost či stres během dne. Jídlo funguje jako uklidňovač. Již od dětství jsme naprogramovaní tak, že se jídlem utěšujeme.

3.) ZAJÍDÁM SAMOTU ČI NEDOROZUMNĚNÍ S PARTNEREM (MANŽELEM), RODIČI, DĚTMI. I negativní emoce vás dovedou k přejídání. Opět platí, že jídlo uklidní. Funguje to nejen podvědomě tak, jak jsme naučeni z dětství. Biologicky dojde k tomu, že se zvýší krevní objem v oblasti zažívání, tím dojde k menšímu prokrvení v oblasti mozku a zároveň k našemu zklidnění až apatii.

4.) JÍDLEM SI UŽÍVÁME PŘÍJEMNÉ CHVÍLE. Mnoho z nás má jídlo naopak spojené s příjemnými situacemi. Oslavy narozenin, příjemné večery s partnerem, pracovní večírky - při všech těchto situacích dbáme na dostatek dobrého jídla a pití.

5.) ONEMOCNĚNÍ ŽALUDKU ČI DVANÁCTNÍKU. Zdá se vám to jako paradox: přejídat se na noc při těchto potížích? Bohužel, opak bývá pravdou. Porucha stěny dvanáctníku či žaludku se sklonem k tvorbě zánětu či vředu opravdu může vyvolat až vlčí hlad.

6.) HYPOGLYKEMICKÉ STAVY. Cítíte se unaveni, může se vám točit hlava, máte pocity na mdloby, potíte se, vidíte rozmazaně, hůře se soustředíte. Často pomůže pouze kostka cukru nebo čaj s medem, který zvýší hladinu glukózy v krvi. Opět je na místě poradit se s praktickým lékařem, jak tyto situace rozpoznat a vhodně na ně reagovat.

7.) NÁVYK. Platí i v oblasti nočního přejídání. Pokud máte dva tři dny chuť večer dát si pořádnou porci na talíř, dobře si své počínání rozmyslete. Čtvrtý či pátý den pak totiž po jídle sáhnete automaticky, i když nemáte zrovna hlad.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama